RSM.Louisville

  113 South Hubbards Lane, Louisville, Kentucky 40207  Tel: 502-472-2231   louisville@russianschool.com

Home

About RSM.Louisville

News/Updates

Policies

Schedule

Summer School

Wall Of Fame

Pictures

Feedback

Frequently Asked Questions

Contact Us

Enroll Now!

 

Thanks for Voting us #1 in the Best of Louisville Tutoring Category

 

     
     
2017- 2018  RSM.Louisville Schedule    
 
Name Grade Curriculum Type Day Teacher Room StartTime EndTime
K-2 0 (K) Grade 0 (K) Algebra Mon Melissa Zollman 4 5:30 PM 7:00 PM
K-1 0 (K) Grade 0 (K) Algebra Sun Lana Itkin 4 11:30 AM 1:00 PM
1B-2 1 Grade 1 Accelerated Algebra Wed Marina Kachalova 7 5:45 PM 7:15 PM
1B-1 1 Grade 1 Accelerated Algebra Sun Sasha Vaynerman 5 11:30 AM 1:00 PM
1A-1 1 Grade 1 Advanced Algebra Sun Lana Itkin 4 9:45 AM 11:15 AM
2C-2 2 Grade 2 Accelerated Algebra Sun Jennifer Schuller 2 1:15 PM 3:15 PM
2C-1 2 Grade 2 Accelerated Algebra Wed Nina Suvorova 4 5:45 PM 7:45 PM
2B-1 2 Grade 2 Advanced Algebra Sat Nina Suvorova 2 9:15 AM 11:15 AM
2A-2 2 Grade 2 Honors Algebra Sun   2 11:00 AM 1:00 PM
2A-1 2 Grade 2 Honors Algebra Sat Nina Suvorova 4 11:30 AM 1:30 PM
3C-1 3 Grade 3 Accelerated Algebra Wed Alex Bulakh 2 6:00 PM 8:00 PM
3C-2 3 Grade 3 Accelerated Algebra Sun Alex Bulakh Conference Room 1:15 PM 3:15 PM
3B-1 3 Grade 3 Advanced Algebra Sat Natalie Kusyo 5 9:15 AM 11:15 AM
3A-1 3 Grade 3 Honors Algebra Sun Alex Bulakh 6 11:00 AM 1:00 PM
3A-2 3 Grade 3 Honors Algebra Sat Sasha Vaynerman 6 9:15 AM 11:15 AM
Tutoring Max 4 Grade 4 Accelerated Algebra Tue Alex Bulakh 2 3:45 PM 5:15 PM
4B-2 4 Grade 4 Accelerated Algebra Sat Natalie Kusyo 5 11:30 AM 1:30 PM
4C-1 4 Grade 4 Accelerated Algebra Mon Natalya Melnikova 2 5:30 PM 7:30 PM
4C-2 4 Grade 4 Accelerated Algebra Tue Natalya Melnikova 4 5:45 PM 7:45 PM
4B-1 4 Grade 4 Advanced Algebra Thu Natalie Kusyo 4 5:30 PM 7:30 PM
4A-2 4 Grade 4 Honors Algebra Thu Tatyana Malkin 6 5:45 PM 7:45 PM
4A-1 4 Grade 4 Honors Algebra Sun Inessa Madorsky 5 1:15 PM 3:15 PM
5C-1 5 Grade 5 Accelerated Algebra Sun Sasha Vaynerman 6 1:15 PM 3:15 PM
5C-2 5 Grade 5 Accelerated Algebra Wed Natalie Kusyo 6 5:30 PM 7:30 PM
5B-1 5 Grade 5 Advanced Algebra Sat Sasha Vaynerman 6 11:30 AM 1:30 PM
5B-2 5 Grade 5 Advanced Algebra Thu Roman Vaynerman 2 5:30 PM 7:30 PM
5A-1 5 Grade 5 Honors Algebra Sat Inessa Madorsky 5 1:45 PM 3:45 PM
5A-2 5 Grade 5 Honors Algebra Thu Yuliya Roberts 3 5:45 PM 7:45 PM
6C-1 6 Grade 6 Accelerated Algebra Mon Tatyana Malkin 6 6:00 PM 8:30 PM
6B-2 6 Grade 6 Advanced Algebra Wed Kevin Weiss 5 5:45 PM 7:45 PM
6B-1 6 Grade 6 Advanced Algebra Sat Roman Vaynerman 3 10:30 AM 1:00 PM
6A-1 6 Grade 6 Honors Algebra Sat Roman Vaynerman 3 1:15 PM 3:45 PM
6A-2 6 Grade 6 Honors Algebra Sun Roman Vaynerman 3 10:30 AM 1:00 PM
Geometry I (6-8) 7 Geometry I Geometry Sat Bryan Alexander 8 1:15 PM 2:45 PM
7C-1 7 Intro to Algebra Algebra Sun Yuliya Roberts 7 1:15 PM 3:45 PM
7C-2 7 Intro to Algebra Algebra Sat Yuliya Roberts 7 1:00 PM 3:30 PM
7B-1 7 Grade 7 Advanced Algebra Mon Bryan Alexander 3 6:00 PM 8:30 PM
7B-2 7 Grade 7 Advanced Algebra Sun Bryan Alexander 7 10:30 AM 1:00 PM
7A-1 7 Grade 7 Honors Algebra Sat Leonid Madorsky 8 10:30 AM 1:00 PM
8C-1 8 Algebra I Algebra Sat Kiran Namballa Conference Room 10:30 AM 1:00 PM
Tutoring Sam 8 Algebra I Algebra Tue Roman Vaynerman 3 3:45 PM 5:45 PM
Geometry II (8-9) 8 Geometry II Geometry Wed Leonid Madorsky 8 6:00 PM 7:30 PM
8B-1 8 Grade 8 Advanced Algebra Sun Leonid Madorsky 8 10:30 AM 1:00 PM
8A-1 8 Grade 8 Honors Algebra Thu Leonid Madorsky 8 6:00 PM 8:30 PM
9C-1 9 Algebra II Algebra Sat   1 10:30 AM 1:00 PM
9B-1 9 Grade 9 Advanced Algebra Sat   Conference Room 1:15 PM 3:45 PM
9A-1 9 Grade 9 Honors Algebra Mon Leonid Madorsky 8 6:00 PM 8:30 PM
PreCalculus 10 Precalculus Algebra Sun Kevin Weiss 8 1:15 PM 3:15 PM
Trigonometry 10 Precalculus Trig Geometry Sun Kevin Weiss 8 3:15 PM 5:15 PM
College Physics   *Other* Other None     5:30 PM 7:30 PM
Physics 8-9   *Other* Other None        
Physics 9-10   *Other* Other Sat   1 1:15 PM 2:15 PM
Russian I   *Other* Other Tue   5 6:45 PM 8:15 PM
Russian II   *Other* Other Tue   5 5:45 PM 6:45 PM
Russian III   *Other* Other Thu   Conference Room 6:00 PM 7:00 PM
Russian IV   *Other* Other Tue   5 4:45 PM 5:45 PM
Robotics   *Other* Other Sat Bryan Alexander Conference Room 3:00 PM 4:30 PM
Tutoring Ulla   *Tutoring* Other Mon     10:00 AM 11:30 AM
Chess Group I   Chess Other Sun Roman Vaynerman 3 1:15 PM 2:15 PM
Chess Group II   Chess Other Tue Roman Vaynerman 3 5:45 PM 6:45 PM
Chess Group III   Chess Other Tue Roman Vaynerman 3 6:45 PM 7:45 PM
English 5-6   Other English Other None Sara Price      
English 6-7   Other English Other Wed Sara Price 1 5:45 PM 7:45 PM
SAT/ACT English   SAT English Other Sun Sara Price 1 1:15 PM 3:15 PM
SAT I-1   SAT I Algebra Wed Roman Vaynerman 3 5:45 PM 8:15 PM
SAT I-2   SAT I Algebra Sun Roman Vaynerman 3 2:30 PM 5:00 PM
Calculus   Calculus Algebra None        
Tutoring Mariam       Mon     10:00 AM 11:30 AM
Tutoring Mariia       Thu     5:30 PM 7:30 PM
Tutoring Yehor       Thu     5:30 PM 7:00 PM
Tutoring Mariann       Tue Yuliya Roberts   5:45 PM 7:15 PM
Tutoring Mollie       Sat Yuliya Roberts   9:15 PM 11:15 PM
Tutoring Ved       Fri Natalie Kusyo   5:30 PM 7:00 PM